Energy Bars

Old favorites and new standbys in the energy-bar world

Racing Fuel

Racing Fuel   

No More Barriers: seven more nutritional tips to boost your performance

Racing Fuel: Appraising the Bar

Energy food now comes in more flavors than Baskin-Robbins ice cream. With help from Beavercreek, Ohio, nutritional consultant Pamela Nisevich Bede, we fueled up with an old favorite and some new standbys to see what really works.

Snickers Bar

Snickers
Snickers Bar   Photo: Courtesy of Snickers

No More Barriers: seven more nutritional tips to boost your performance

The Good: The cheapest option for calories, and it's available everywhere; yumminess lessens taste fatigue during long hauls.

The Bad: All that fat takes too long to digest duriung short spurts; lots of empty calories.

Cost: $1
Calories: 271
Cost/100 Cal: $0.37
Carbs: 34.5 grams
Protein: 4.3 grams
Fat: 13.6 grams

PowerBar Gel

PowerBar Gel
PowerBar Gel   Photo: Courtesy of PowerBar

No More Barriers: seven more nutritional tips to boost your performance

The Good: Great mix of fructose and glucose for lasting energy; easily digestible and has electrolytes, too.

The Bad: The most expensive option per calorie; some dislike the texture.

Cost: $1.25
Calories: 110
Cost/100 Cal: $1.14
Carbs: 27 grams
Protein: 0 grams
Fat: 0 grams

ProBar Halo

ProBar Halo
ProBar Halo   Photo: Courtesy of ProBar

No More Barriers: seven more nutritional tips to boost your performance

The Good: Dairy-free and organic for clean-burning energy; health food that tastes like candy.

The Bad: Slim on calories for an energy bar; 2 grams of fiber make it tougher to digest while going hard.

Cost: $1.60
Calories: 150
Cost/100 Cal: $1.06
Carbs:  24 grams
Protein: 4 grams
Fat: 5 grams

Hammer Sustained Energy

Sustained Energy
Hammer Sustained Energy   Photo: Courtesy of Hammer

No More Barriers: seven more nutritional tips to boost your performance

The Good: Ample complex-carb bang for the buck; easily absorbed liquid loaded with electrolytes.
The Bad: The consistency, similar to milk, turns some stomachs.

Cost: $2.90
Calories: 320
Cost/100 Cal: $0.91
Carbs: 68 grams
Protein: 10 grams
Fat: 0.4 grams

Honey Stinger Waffles

Honey Stinger Waffles
Honey Stinger Waffles   Photo: Courtesy of Honey Stinger

No More Barriers: seven more nutritional tips to boost your performance

The Good: Organic, slow-burning, and packed with micronutrients; tastes like dessert.

The Bad: Not very calorically dense; a bit fatty.

Cost: $1.40
Calories: 160
Cost/100 Cal: $0.88
Carbs: 21 grams
Protein: 0 grams
Fat: 7 grams

Clif Shot Roks

Clif Shot Roks
Clif Shot Roks   Photo: Courtesy of Clif

No More Barriers: seven more nutritional tips to boost your performance

The Good: Contains whey protein for muscle maintenance; malt balls have never tasted so good.

The Bad: Chewy texture might be tough to swallow when parched; spendy candy.

Cost: $3
Calories: 270
Cost/100 Cal: $1.11
Carbs: 37 grams
Protein: 20 grams
Fat: 4.5 grams

More Fitness